Model: 33596 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
37.9
Introducing the LG 27MR400-B UltraGear Gaming Monitor: Elevate Your Gaming Experience
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Features:
  • Immersive Full HD Display: Enjoy crisp and vibrant visuals with the 27" IPS Full HD display of the LG UltraGear monitor, providing true-to-life colors and wide viewing angles for an immersive gaming experience.
  • Fast 100Hz Refresh Rate: Stay ahead of the competition with a fast 100Hz refresh rate, ensuring fluid visuals and seamless gameplay. Say goodbye to screen stuttering and motion blur, and enjoy smooth frame loading in all your favorite games.
27" IPS Full HD display
True color at wide angles
27" IPS Full HD display.
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
100Hz Refresh Rate
Fluid visuals.
Seamless workflow.
A fast 100Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur.
*It supports up to 75Hz Refresh Rate connecting via D-sub.
Enhanced eye protection
Reader Mode
Flicker Safe
*Above feature may vary depending on real use conditions that the user is using.
Enjoy smooth gaming
AMD FreeSync™
Fluid and rapid motion
*Comparison of Mode 'OFF' (left image) and AMD FreeSync™.
  • Off
  • On
Black Stabilizer
Step ahead in the dark
Streamlined control
Ergonomic design
Easy and comfy solution
This display has a slim bezel on three sides, and the monitor offering tilt adjustment.
*Tilt angle: -5~20°
See all ports
HDMI1.4 icon.
HDMI1.4
D-sub icon.
D-sub
H/P out icon.
H/P out
All Spec
DISPLAY
Size (Inch)
27
Size (cm)
68.6
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch
0.3114 x 0.3114
Brightness (Min.)
220
Brightness (Typ.)
250
Color Gamut (Min.)
sRGB 95% (CIE1931)
Color Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
1000:1
Contrast Ratio (Typ.)
1300:1
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
FEATURES
Flicker safe
Yes
Reader Mode
Yes
Color Weakness
Super Resolution+
RADEON FreeSync™
Dynamic Action Sync
Crosshair
Camera
SOFTWARE APPLICATION
OnScreen Control (LG Screen Manager)
CONNECTIVITY
D-Sub
Yes (1EA)
D-Sub (Max. Resolution at Hz)
1920 x 1080 at 75Hz
HDMI
Yes (1ea)
Headphone Out
3-pole (Sound Only)
POWER
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (Typ.)
24W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
MECHANICAL
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable
100 x 100
DIMENSIONS/WEIGHT
Dimension with Stand (W x H x D)
611.7 x 456.1 x 200.0
Dimension without Stand (W x H x D)
611.7 x 362.3 x 50.5
Dimension in Shiping (W x H x D)
690 x 448 x 143
Weight with Stand
3.84
Weight without Stand
3.26
Weight in Shipping
5.3
ACCESSORY
HDMI
Brand LG
Out of Stock
APPLE STUDIO DISPLAY 27 INCH STANDARD GLASS TILT ADJUSTABLE STAND MYJG3
Monitors
742.90 1% OFF
icon 100% Authentic
icon #45 in Monitors
icon 73 viewing now
icon 1022+ sold recently
LG 32 INCH ULTRAGEAR FHD GAMING MONITOR 32GN50R-B
Monitors
108.90 5% OFF
icon 100% Authentic
icon #41 in Monitors
icon 51 viewing now
icon 1220+ sold recently
LG 32 INCH ULTRAGEAR QHD 1440P 165HZ HDR10 MONITOR WITH FREESYNC 32G600A-B
LG
82.90 4% OFF
icon 100% Authentic
icon #21 in Monitors
icon 89 viewing now
SAMSUNG FHD FLAT 22" MONITOR LS22A330NHMXUE
Samsung
icon 100% Authentic
icon #18 in Monitors
icon 42 viewing now
icon 921+ sold recently
KOORUI
KOORUI 27 INCH FHD 1920X1080 SRGB 144HZ 5MS IPS PANEL BUSINESS MONITOR E2711K
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #42 in Monitors
icon 42 viewing now
LG 32 INCH 4K UHD HDR 10 MONITOR 32UN500-W
icon 100% Authentic
icon #42 in Monitors