Samsung Curved Bezeless Monitor 1000R 27 Inch Ls27C390Eamxue
Model: 28887 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
49.9
Easy on the eyes with 1000R curved screen
Minimalist design with the borderless display, fabric-textured backside and slim metal stand
Realistic immersion with the renowned 1000R curve and game-related features
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Introducing the Samsung Curved Bezel-less Monitor 1000R 27 inch LS27C390EAMXUE, designed to revolutionize your viewing experience with its immersive curvature and sleek design.
Equipped with Full HD resolution, the LS27C390EAMXUE delivers crisp and detailed images, while the 60Hz refresh rate ensures smooth performance for everyday tasks and entertainment. Plus, with features like Eye Saver Mode and Flicker-Free technology, this monitor helps reduce eye strain and fatigue during extended use.
Whether you're a professional looking for a monitor that enhances productivity or a casual user seeking a more immersive entertainment experience, the Samsung Curved Bezel-less Monitor 1000R 27 inch LS27C390EAMXUE is the perfect choice. Experience the beauty of curved viewing with the LS27C390EAMXUE and elevate your visual experience to new heights.
Introducing the boldest curve ever accomplished. This milestone, born from years of relentless innovation, changes the shape of visual display and pioneers the future of monitor technology. In comparison to conventional monitors that have less curve, 1000R fits the human field of view for less eye strain. A clinical study at Seoul National University Hospital shows that the closer to 1000R, the more it limits eye fatigue. Next-generation design. The virtually bezel-less display's striking aesthetic is enhanced by a fabric-textured backside and premium-quality slim metal stand. The result is a monitor that won't just catch eyes, but complements any interior, too. Welcome to your new playground. AMD FreeSync delivers seamless gaming, while 75Hz makes scenes smooth. This flawless imagery comes together with Game Mode and the renowned 1000R curve for intensely realistic immersion.
Brand Samsung
You May Also Like
Samsung
UGREEN 2 PORTS USB-C HUB + 3.5MM AUDIO 50596
6.90 58% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 4 left!
icon #13 in Cables & Ada...
icon 49 viewing now
Samsung
DUXDUCIS SAMSUNG TAB A9 BLUELIGHT GLASS SCREEN PROTECTOR GHM-057
6.40 45% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #29 in Cases & Cove...
icon 23 viewing now
Out of Stock
Samsung S3 Essential Mainstream Curved Monitor 32-Inch - LS32C390EAMXUE
61.90 6% OFF
icon 100% Authentic
icon #1 in Monitors
icon 63 viewing now
icon 200+ sold recently
SAMSUNG GALAXY S24 FE STANDING GRIP CASE GREY EF-GS721CJEGWW
20.90 43% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #33 in Cases & Cove...
icon 65 viewing now
SAMSUNG GALAXY S26 5G 12GB 512GB SKY BLUE SM-S942BDS
381.90 9% OFF
icon 100% Authentic
icon #28 in Smartphones
icon 76 viewing now
icon 1451+ sold recently
SAMSUNG GALAXY Z FOLD 7 5G 12GB 512GB SILVER SHADOW SM-F966B/DS
628.90 0% OFF
icon 100% Authentic
icon #1 in Smartphones