Gameon 27 Inchgaming Monitor Fhd Flat 165Hz Gove127Fhd165Ips
Model: 26576 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
59.9
Ultra Responsive Performance
AMD FreeSYNC processor offers incredibly smooth, tear-free gameplay at refresh rates up to 165 Hz for ultra-low motion blur. The super fast displays are the go-to gear for esports. With the theFreeSync feature, the gamers enjoy the smooth video and error-free on-spot movement in heavy or fast-paced games.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Immerse Yourself in Gaming with the GAMEON 27 Inch Gaming Monitor
Experience gaming like never before with the GAMEON 27 inch gaming monitor. Designed for ultimate performance and immersion, the GOVE127FHD165IPS delivers stunning visuals and smooth gameplay for an unparalleled gaming experience.
High-Definition Visuals:
Smooth, Tear-Free Gameplay:
With a blazing-fast 165Hz refresh rate, the GAMEON monitor ensures silky-smooth gameplay with minimal motion blur and tearing. Say goodbye to stuttering and lag as you enjoy seamless action-packed gaming sessions.
Ultra-Fast Response Time:
Sleek and Modern Design:
Versatile Connectivity:
Upgrade Your Gaming Setup:
Elevate your gaming setup with the GAMEON 27 inch gaming monitor. Whether you're a casual gamer or a competitive enthusiast, the GOVE127FHD165IPS delivers the performance and immersion you need to take your gaming to the next level.
Experience gaming like never before with the GAMEON 27 inch gaming monitor. Get yours today and unleash the full potential of your gaming rig!
Its ultra-slim design provides a cool look that does proper justice for your cooler-looking space. Its VESA (75 x 75mm) technology allows you to mount the monitor even on the wall. The design is made to save more room in your space. A special non-reflective coating on the bottom bezel helps reduce onscreen reflections
GOVE127FHD165
Display anel Size (inch) : 27"
Aspect Ratio : 16:9
Display Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Backlight Type : Edge-lit LED
Panel Type : IPS
Viewing Angle : 178(H)/178(V)
Curvature : No
Pixel Pitch : 0.36375x0.36375mm
Resolution : FHD (1920x1080)
Brightness (Typ.) : 300cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1
Display Colors : 16.7M
Response Time : 1ms
Refresh Rate : 165Hz
HDR (High Dynamic Range) Support : Yes
Flicker-free : Yes
Video Feature Color Gamut (CIE1931 / NTSC / sRGB) : 72% NTSC
Game visual : FPS/RTS
SYNC Technology : Gsync & Free Sync
Low Blue Light : Yes
I/O Ports DisplayPort (DP) : 1.2 x 2
HDMI : 2.1 x 2
VGA : No
3.5mm Headphone Jack (Output) : Yes
Speaker : Yes
USB : NO
Power Consumption Power Consumption : <32W
Power Off Mode : <0.5W
Power Range (V, A, Hz) : 100-240V, 0.8A, 50-60Hz
Type : Adapter 12V 3A
Mechanical Design Tilt : Yes (-5∘~ 15∘)
Swivel : NO
Height Adjustment : NO
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Dimensions (Esti.) With Stand (mm, W x H x D) : 612.57x434.84x138.4mm
Without Stand (mm, W x H x D) : 612.57x359.22x28.49mm
Carton Box Dimension (mm, W x H x D) : 682x456x108mm
Weight (Esti.) Net Weight with Stand (kg) : 3.29kg
Net Weight without Stand (kg) : 3.0kg
Gross Weight (kg) : 4.88kg
Accessories Power Cable(s) : Yes
HDMI Cable(s) : Yes, HDMI2.1, UL 1.5m
DP Cable(s) : Yes, DP1.2,UL 1.5m
User Manual : Yes
Wall Mount Standoffs : No
Brand Gameon
Out of Stock
DAHUA 24.5 INCH GAMING MONITOR 1920 X 1080 HD 180HZ LM25-E231B
Monitors
icon 100% Authentic
icon #15 in Monitors
icon 21 viewing now
icon 882+ sold recently
SAMSUNG SMART MONITOR M5 32 INCH LS32CM500EWXXL
Samsung
95.80 6% OFF
icon 100% Authentic
icon #34 in Monitors
icon 56 viewing now
icon 1479+ sold recently
KOORUI
KOORUI 27 INCH FHD 1920X080 200HZ 1MS IPS PANEL GAMING MONITOR G2711P
59.90 8% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #47 in Monitors
icon 27 viewing now
GIGABYTE 27 INCH GAMING MONITOR LED BLACK G27Q
Monitors
icon 100% Authentic
icon #2 in Monitors
icon 52 viewing now
icon 1363+ sold recently
LG 32 INCH ULTRAGEAR 165HZ QHD HDR IPS GAMING MONITOR 32GP850-B
icon 100% Authentic
icon #6 in Monitors
icon 52 viewing now
MSI FLAT 24 INCH FHD MONITOR 1920X1070 PRO MP241X
icon 100% Authentic
icon #27 in Monitors