Samsung Odyssey G5 Flat Gaming Monitor 27 Inch Ls27Cg510Emxue
Model: 28886 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
87.9
Go Beyond
Boost your reality
Find hidden details others miss
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features
  • ⚡ High Refresh Rate – 165Hz refresh rate ensures ultra-smooth motion for fast-paced games.
  • 🎨 QHD Resolution – Crisp 2560x1440 visuals deliver vibrant colors and sharp details.
  • ⏱️ 1ms Response Time – Minimizes motion blur and ghosting for responsive gaming.
  • 🔗 Adaptive Sync Technology – Supports FreeSync for tear-free, stutter-free gaming.
  • 🖤 Sleek Design – Modern flat-panel design with slim bezels fits perfectly into any gaming setup.
Specifications
Brightness (Typical)300 cd/㎡
Contrast Ratio Static3000:1 (Typ.)
Resolution2,560 x 1,440
Refresh RateMax 165Hz
Display
  • Screen Size (Class)27"
  • Flat / CurvedFlat
  • Active Display Size (HxV) (mm)596.736 x 335.664
  • Aspect Ratio16:9
  • Panel TypeVA
  • Brightness (Typical)300 cd/㎡
  • Brightness (Min)240 cd/㎡
  • Contrast Ratio (Dynamic)Mega
  • HDR(High Dynamic Range)HDR10
  • Resolution2,560 x 1,440
  • Response Time1ms MPRT
  • Viewing Angle (H/V)178°/178°
  • Color SupportedMax 16.7M
  • Color Gamut (NTSC 1976)72%
  • Refresh RateMax 165Hz
General Feature
  • Eye Saver ModeYes
  • Flicker FreeYes
  • Game ModeYes
  • Windows CertificationWindows 10
  • FreeSyncFreeSync Premium
  • Off Timer PlusYes
  • Black EqualizerYes
  • Virtual AIM PointYes
  • Refresh Rate OptimizorYes
  • Super Arena Gaming UXYes
  • Auto Source SwitchYes
Interface
  • Wireless DisplayNo
  • D-SubNo
  • DVINo
  • Dual Link DVINo
  • Display Port1 EA
  • Display Port Version1.4
  • Display Port OutNo
  • Mini-Display PortNo
  • HDMI2 EA
  • HDMI Version2
  • HDCP Version (HDMI)1.4
  • Audio InNo
  • HeadphoneYes
  • USB-CNo
Sound
  • SpeakerNo
Operation Conditions
  • Temperature10~40 ℃
  • Humidity10~80%, Non-condensing
Calibration
  • Color ModeCustom/FPS/RTS/RPG/AOS/Cinema/sRGB/DynamicContrast
Design
  • Front ColorBlack
  • Rear ColorBlack
  • Stand ColorBlack
  • Stand TypeHAS PIVOT
  • HAS(Height Adjustable Stand)120.0 ± 5.0 mm
  • Tilt-5.0°(±2.0°) ~ 20.0°(±2.0°)
  • Swivel-15.0°(±2.0°) ~ 15.0°(±2.0°)
  • Pivot-2.0°(±2.0°) ~ 92.0°(±2.0°)
  • Wall Mount (mm)100.0 x 100.0
Eco
  • Recycled PlasticABS 35‎
Power
  • Power SupplyAC 100~240V
  • Power Consumption (Max)48W
  • TypeExternal Adaptor
Dimension
  • Set Dimension with Stand (WxHxD, mm)618.2 x 520.6 x 234.2‎
  • Set Dimension without Stand (WxHxD, mm)618.2 x 376.9 x 92.4‎
  • Package Dimension (WxHxD, mm)702.0 x 192.0 x 465.0‎
Weight
  • Set Weight with Stand4.8 kg
  • Set weight without Stand3.3 kg
  • Package Weight7.0 kg
Accessory
  • Power Cable Length (m)1.5‎
  • DP CableYes
  • Mini-Display GenderNo
brands Samsung
You May Also Like
Powerlogy
POWEROLOGY 27 INCH ANDROID 14 1GB+8GB 38400MAH GOOGLE TV FOR OUTDOORS WITH CARRY CASE WHITE PG27FWH
138.50 1% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #36 in Monitors
icon 38 viewing now
Samsung
SAMSUNG GALAXY BUDS FE WHITE SM-R400
0
16.90 18% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #22 in AirPods & Ea...
icon 50 viewing now
Samsung
SAMSUNG GALAXY A07 4+64GB BLACK SM-A075F/DS
35.90 8% OFF
icon 100% Authentic
icon #34 in Smartphones
icon 28 viewing now
SAMSUNG GALAXY S24 SERIES STANDING GRIP CASES
12.90 16% OFF
icon 100% Authentic
icon #18 in Mobile Cases...
icon 80 viewing now
icon 1871+ sold recently
SAMSUNG GALAXY S26 PLUS SILICONE MAGNET CASE BLACK EF-ES947CBEGWW
15.90 19% OFF
icon 100% Authentic
icon #12 in Cases & Cove...
icon 70 viewing now
Out of Stock
LG LED ULTRAWIDE MONITOR 35"CURVED 35WN75C
Monitors
icon 100% Authentic
icon #31 in Monitors