Powerology Voltflow Gan Wall Charger Pwgan140Wbk
Model: 45015 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
11.5
– Compact and lightweight, perfect for travel and home use.
– Features advanced GaN technology for superior performance and safety.
– Dual USB-C and USB-A ports for versatile charging options.
– Delivers up to 140W power output for rapid charging of multiple devices.
– Compatible with smartphones, tablets, laptops, and more.
– Built-in protection against overcharging, overheating, and short circuits.
– Sleek black design to complement any setting.
– Ideal for tech enthusiasts seeking reliable and high-speed charging solutions.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Features:
  • 140W GaN Fast Charging: Delivers ultra-fast power for laptops, tablets, and smartphones with superior energy efficiency.
Description:
The Powerology Voltflow GaN Wall Charger PD 140W  is the most efficient charging setup in town for all your appliances. With USB-C outputs up to 140W max on C1, fast charging is just the recipe for all your smartphones, laptops, tablets, and so on. The PPS output allows it to fast-charge rather smoothly, actually fast, on almost any device. The 3x USB-C and 1x USB-A ports allow you to charge multiple devices at the same time. Intelligent power distribution ensures every device gets an optimum amount of power for safe and efficient charging. The charger supports AI temperature control that keeps it within safe operating temperature in heavy charging mode. Real-time power information is displayed on the TFT screen, complementing the power monitoring, which adds to the convenience. Designed to be foldable and portable, it lends itself well to travel. Providing UK 3-pin plug compatibility, Voltflow GaN Wall Charger offers fast, reliable, and versatile charging anywhere.
Features:
  • PD 140W
  • Smart TFT Display
  • High-Power Fast Charging
  • Multi-Device Compatibility
  • Intelligent Power Distribution
  • AI Temperature Control
  • Fold & Go
Specifications:
  • Input: 110-240V, 50/60Hz, 2.6A Max
  • USB-C1 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/5A, 28V/5A, 140W Max
  • PPS Output: 5-21V/5A
  • USB-C2 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 65W Max
  • PPS Output: 5-21V/3A
  • USB-C3 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 65W Max
  • USB-A1 Output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 20V/1.5A, 30W Max
  • C1 + C2/C3 Output: 100W + 35W
  • C1 + A1 Output: 100W + 30W
  • C2 + C3 Output: 65W + 65W
  • C2 + A1 Output: 65W + 30W
  • C3 + A1 Output: 15W
  • C1 + C2 + C3 Output: 65W + 45W + 30W
  • C1 + C2 + A1 Output: 65W + 45W + 30W
  • C2 + C3 + A1 Output: 65W + 15W
  • C1 + C2 + (C3 + A1) Output: 65W + 45W + 15W
  • Total Output: 140W Max | Plug Type: UK 3-Pin
You May Also Like
Porodo
PORODO 5GBPS USB HUB UNIVERSAL TRAVEL ADAPTER 65W GAN CHARGER BLACK PDFWCH091BK
12.90 23% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #16 in Wall Charger...
icon 34 viewing now
Wall Chargers
SAMSUNG 3A 42W AC ADAPTER BLACK
0
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #42 in Wall Charger...
icon 30 viewing now
Powerlogy
POWEROLOGY GAN 75W UNIVERSAL CHARGER BLACK PWCUQC041
13.90 22% OFF
icon 100% Authentic
icon #35 in Wall Charger...
icon 63 viewing now
AULA
PAWA RETRO 50W UK CHARGER WITH TYPE-C RETRACTABLE CABLE GREY BLACK PW-TAR50ACT-GYBK
icon 100% Authentic
icon #41 in Wall Charger...
icon 69 viewing now
Porodo
PORODO GAN 35W DUAL USB C WALL CHARGER WITH POWER DISPLAY PDFWCH084BK
6.00 50% OFF
icon 100% Authentic
icon #14 in Wall Charger...
icon 54 viewing now
PAWA
0
5.90 51% OFF
icon 100% Authentic
icon #44 in Wall Charger...