Newstar Single Monitor Arm Ldt30C012
Model: 18364 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
15.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
●Built-in Cable Management: for an organized and neat workspace ●Aluminum Construction: provides a sleek, lighter, and elegant look ●Keyhole Pattern: allows for easy installation ●Swiveling Arm(s): offer(s) maximum viewing flexibility (makes every seat the best seat) SPECIFICATION Product Category:Articulating Monitor Arm Rank:Premium Material:Steel,Aluminum Surface Finish:Powder Coating Color:Matte Black,Metallic Grey Dimensions:117x510x498mm (4.6"x20.1"x19.6") Fit Screen Size:17"-32" Screen Quantity:1 Weight Capacity (per screen):8kg (17.6lbs) VESA Compatible:75x75,100x100 Tilt Range:+30°~-30° Swivel Range:+90°~-90° Screen Rotation:+180°~-180° Arm Full Extension:386mm (15.2") Pole Height:398mm (15.7") Installation:Clamp Suggested Desktop Thickness:10~85mm (0.39"~3.3") Quick Release VESA Plate:No Cable Management:Yes Anti-theft:No Accessory Kit Package:Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag
Brand Newstar
You May Also Like
Monitor Stands & Mounts
NEWSTAR REMOTE CONTROL HOLDER 91-RCH042
0
14.90 60% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #35 in Monitor Stan...
icon 83 viewing now
Out of Stock
NEWSTARCOUNTERBALANCE MONITOR ARM STAND 91-LDT25C012
Monitor Stands & Mounts
icon 100% Authentic
icon #28 in Monitor Stan...
icon 34 viewing now
icon 1601+ sold recently
GAMEON POLE MOUNTED GAS SPRING SINGLE MONITOR ARM FOR GAMING AND OFFICE USE BLACK GO-3363
18.90 16% OFF
icon 100% Authentic
icon #20 in Monitor Stan...
icon 58 viewing now
icon 397+ sold recently
GAMEON GAS MECHANICAL SPRING SINGLE MONITOR ARM WHITE GO-5501
12.90 23% OFF
icon 100% Authentic
icon #9 in Monitor Stan...
icon 59 viewing now
icon 1604+ sold recently
GAMEON
GAMEON GO-2083 POLE MOUNTED GAS SPRING DUAL MONITOR ARM 17-35-INCH BLACK
23.90 13% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #3 in Monitor Stan...
icon 27 viewing now
SKILL TECH LED/LCD TV CEILING MOUNT
0
icon 100% Authentic
icon #30 in Monitor Stan...