Newstar Counterbalance Monitor Arm 17 Inch To 32 Inch Ltd13C012
Model: 18346 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
14.9
Spring-Assisted Mechanism: allows to easily move up and down
360° Rotary VESA Plate: for more viewing experience
Sleek Design: blends into various modern interior designs
Cable Management: elegantly hides any cables that are attached to displays
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Surface Finish:Powder Coating Color:Metallic black Dimensions:114x530x588mm (4.5″x20.9″x23.1″) Fit Screen Size:17″-32″ Fit Curved Monitor:Yes Screen Quantity:1 Weight Capacity (per screen):2~9kg (4.4lbs~19.8lbs)
VESA Compatible:75×75,100×100 Tilt Range:+45°~-45° Swivel Range:+90°~-90° Screen Rotation:+180°~-180° Arm Full Extension:472mm (18.6″) Installation:Grommet,Clamp Suggested Desktop Thickness:Clamp:10~85mm Grommet:10~80mm (Clamp:0.39″~3.3″ Grommet:0.39″~3.1″) Cable Management:Yes Accessory Kit Package:Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag
Brand Newstar
You May Also Like
Monitor Stands & Mounts
NEWSTAR DUAL MONITOR DESK MOUNT WITH USB PORT 91-LDT20C024U
37.90 11% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #39 in Monitor Stan...
icon 35 viewing now
Out of Stock
NEWSTAR TV CEILING MOUNT STAND 91-PLBCE94601XL
Monitor Stands & Mounts
28.90 14% OFF
icon 100% Authentic
icon #12 in Monitor Stan...
icon 66 viewing now
icon 1693+ sold recently
NEWSTAR ARTICULATING MONITOR ARM STAM 17 INCH TO 32 INCH 91-LDT30C048
icon 100% Authentic
icon #48 in Monitor Stan...
icon 22 viewing now
icon 1861+ sold recently
NEWSTAR 4 MONITOR DESK MOUNT 27 INCH 91-LDT07C048
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #29 in Monitor Stan...
icon 59 viewing now
NEWSTAR MONITOR ARM 13 INCH TO 32 INCH 91-LDTT12C02V
22.90 13% OFF
icon 100% Authentic
icon #18 in Monitor Stan...
icon 36 viewing now
icon 671+ sold recently
NEWSTAR COUNTERBALANCE TV MONITOR DESK MOUNT BLACK 91-LDT20C036UP
icon 100% Authentic
icon #43 in Monitor Stan...