Lg 27 Inch Ultragear Fhd (1920 X 1080) Ips Gaming Monitor Black 27Gp750-B
Model: 23142 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
124.9
Discover the LG UltraGear 27 inch IPS 1ms full HD gaming monitor, featuring 240Hz refresh rate, G-Sync and incredible speed.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Title: LG 27 Inch UltraGear FHD IPS Gaming Monitor Black 27GP750-B
Key Features:
Technical Specifications:
  • Display Size: 27 inches
  • Panel Type: IPS
  • Resolution: FHD (1920 x 1080)
  • Refresh Rate: [Insert refresh rate]
  • Response Time: [Insert response time]
  • Brightness: [Insert brightness level]
  • Contrast Ratio: [Insert contrast ratio]
  • Viewing Angle: [Insert viewing angle]
  • Connectivity: [Insert connectivity options]
  • VESA Mount Compatible: Yes
27-inch Full HD (1920 x 1080) Display
240Hz Refresh Rate
IPS 1ms (GtG)
HDR10 & sRGB 99% (Typ.)
NVIDIA® G-SYNC® Compatible
AMD FreeSync™ Premium
Brand LG
Out of Stock
AOC GAMING MONITOR 27 INCH G2 SERIES 165HZ BLACK/RED 27G2SPE/71
Monitors
icon 100% Authentic
icon #25 in Monitors
icon 45 viewing now
icon 362+ sold recently
Monitors
ARZOPA 16 INCH ULTRA SLIM180HZ 2560X1440 QHD PORTABLE GAMING MONITOR BUNDLE BLACK Z3FC
68.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #45 in Monitors
icon 85 viewing now
Samsung S3 Essential Mainstream Curved Monitor 32-Inch - LS32C390EAMXUE
Samsung
61.90 6% OFF
icon 100% Authentic
icon #1 in Monitors
icon 63 viewing now
icon 200+ sold recently
GameOn Arctic Pro Series 27" FHD 180Hz Gaming Monitor (GOA27FHD180IPS) - Fast IPS with 0.5ms MPRT
icon 100% Authentic
icon #17 in Monitors
icon 35 viewing now
icon 908+ sold recently
LG 32 INCH ULTRAGEAR QHD GAMING MONITOR 32GQ850-B
193.90 5% OFF
icon 100% Authentic
icon #39 in Monitors
icon 37 viewing now
icon 1194+ sold recently
LG 27 INCH UHD 4K IPS MONITOR WITH USB TYPE C 27UP550-W
119.90 2% OFF
icon 100% Authentic
icon #45 in Monitors