Lg 27-Inch Fhd Ips Led Smart Monitor - Lg 27Sr50F-W
Model: 34284 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
71.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • 27-Inch FHD Display: Enjoy sharp, detailed visuals with a resolution of 1920 x 1080.
  • IPS Technology: Provides consistent color and clarity from all viewing angles.
  • Smart Monitor with webOS 23: Access your favorite streaming apps and multitask with ease.
  • ThinQ Home Dashboard: Control your connected home devices directly from the monitor.
  • Magic Remote Support: Navigate effortlessly with the intuitive Magic Remote.
  • AirPlay 2 and Screen Share: Wirelessly connect your Apple devices and share your screen.
  • Bluetooth Connectivity: Connect wireless peripherals for a clutter-free setup.
  • HDR10 Support: Experience enhanced brightness and color for more lifelike images.
  • Built-In Stereo Speakers: 5Wx2ch speakers deliver rich, immersive audio.
  • 27" FHD (1920 x 1080) IPS Display
  • MyView Smart Monitor with webOS 23
  • ThinQ Home Dashboard & Magic Remote Support
  • AirPlay 2, Screen Share, Bluetooth
  • HDMI x2, USB x2 & 5Wx2ch Stereo Speaker
  • HDR10, Flicker Safe & Reader Mode
    LG MyView Smart Monitor is designed for multitasking while you work, play and watch. Connect the 27” display to a laptop, desktop or gaming console to immerse yourself in your work or games. Or, with the display’s LG webOS built-in, you can watch favorite shows from your favorite streaming apps.1
    Vivid Color with IPS and FHD Resolution
    LG Magic Remote Compatible
    With two built-in 5W speakers, your movies, shows, music and even conference calls will all sound as good as they look.
    A Gorgeous Desktop Centerpiece
    PICTURE QUALITY
    Aspect Ratio
    16:9
    Brightness (Typical, Minimum)
    250 cd/m² (Typ), 200 cd/m² (Min)
    Color Depth (Number of Colors)
    16.7
    Color Gamut (Typ.)
    NTSC 72% (CIE1931)
    Contrast Ratio
    1000:1
    Display Type
    IPS
    Pixel Pitch (mm)
    0.3114 x 0.3114 mm
    Resolution
    1920 x 1080
    Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
    Screen Size
    27"
    Surface Treatment
    Anti-Glare
    Viewing Angle
    178˚(R/L), 178˚(U/D)
    SPECIAL FEATURES
    Flicker Safe
    Yes
    HDCP
    Yes
    HDR10
    Plug & Play
    Screen Share (Wi-Fi Mirroring)
    Sleep Timer
    Smart Energy Saving
    SMART FEATURES
    Launcher (Recent/home/My Apps)
    Screen Share - Miracast, WiDi
    Web Browser
    Wi-Fi B/in/Wi-Fi Ready - WiFi Direct, Simplink (HDMI CEC)
    STANDARD
    ErP
    FCC-B, CE
    UL(cUL)
    INPUT/OUTPUT
    HDMI
    USB
    STAND
    Detachable Base
    Display Position Adjustments
    Tilt
    Tilt (Angle)
    -5 ~ 15º
    Wall Mount Size (mm)
    100 x 100 mm
    SOUND
    Equalizer
    Speaker
    Speaker Output
    5W x 2
    POWER
    Input
    100~240V (50/60Hz)
    Output
    19V
    Type
    External Power (Adapter)
    DIMENSIONS/WEIGHTS
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    30.2" x 5.0" x 17.1"
    Shipping Weight
    16.1 lbs
    With Stand (WxHxD)
    24.1" x 17.8" x 8.3"
    With Stand Weight
    12.3 lbs
    Without Stand (WxHxD)
    24.1" x 14.6" x 1.8"
    Without Stand Weight
    9.7 lbs
    CABINET/ACCESSORIES
    HDMI Cable
    Remote Control
Brand LG
You May Also Like
LG
LG 27 INCH FHD 1920 X 1080 IPS DISPLAY 120HZ 1MS LED MONITOR 27U411A-B
41.90 5% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #4 in Monitors
icon 36 viewing now
Monitors
EPICARMA 27 INCH SMART PORTABLE MOVABLE MONITOR WITH ANDROID 15.0 WHITE EA-PTMP27-WH
171.90 1% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #30 in Monitors
icon 88 viewing now
Out of Stock
SAMSUNG 43 INCH M7 4K UHD SMART MONITOR BLACK LS43BM700UMXUE
Samsung
70.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon #40 in Monitors
icon 28 viewing now
icon 1807+ sold recently
AOC 32" FHD 240HZ CURVED GAMING MONITOR C32G2ZE
Monitors
icon 100% Authentic
icon #17 in Monitors
icon 29 viewing now
icon 658+ sold recently
KOORUI 34-INCH WQHD 3840 X 1440 165HZ CURVED GAMING MONITOR 34E6UC
101.90 2% OFF
icon 100% Authentic
icon #8 in Monitors
icon 42 viewing now
SAMSUNG ODYSSEY NEO G9 CURVER 240Hz HDR2000 DQHD GAMING MONITOR LS49AG950NMXUE
Samsung
469.90 4% OFF
icon 100% Authentic
icon #14 in Monitors