Gameon 32 Inch Flat Gaming Monitor 240Hz (1920X1080) Gop32Fhd240Va
Model: 32498 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
107.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • Full HD Resolution: Crystal-clear visuals with 1920x1080 resolution.
  • VA Panel Technology: Wide viewing angles and deep blacks for an immersive display.
  • 240Hz Refresh Rate: Enjoy ultra-smooth and fluid gameplay.
  • 1ms Response Time: Swift response to eliminate motion blur.
  • G-Sync and FreeSync: Tear-free, stutter-free gaming experience.
  • HDMI 2.1 Compatibility: Effortless connection to gaming consoles.
  • Edge-Lit LED Backlight: Enhances visual quality for an engaging experience.
  • Dynamic Contrast Ratio (1,000,000:1): Adds depth and richness to images.
  • Antiglare, Hard Coating: Minimizes reflections and protects against scratches.
  • Sleek Black Design: A stylish addition to any gaming setup.
  • FHD
  • Type: Flat Size: 32”
  • Panel type: VA
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 1ms
  • 2.1 HDMI Console Compatible
  • Backlight Type: Edge-lit LED
  • Dynamic Contrast Ratio: 1,000,000:1
  • Surface Treatment: Antiglare, Hard coating (3H)
    GOP32FHD240VA
    Display Panel Size (inch) : 32"
    Aspect Ratio : 16:9
    Display Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
    Backlight Type : Edge-lit LED
    Panel Type : VA
    Viewing Angle : 178(H)/178(V)
    Curvature : No
    Pixel Pitch : 0.36375x0.36375mm
    Resolution : FHD (1920x1080)
    Brightness (Typ.) : 280cd/㎡
    Contrast Ratio (Typ.) : 4000:1
    Display Colors : 16.7M
    Response Time : 1ms
    Refresh Rate : 240Hz
    HDR (High Dynamic Range) Support : Yes
    Flicker-free : Yes
    Video Feature Color Gamut (CIE1931 / NTSC / sRGB) : 72% NTSC
    Game visual : FPS/RTS
    SYNC Technology (VRR) : Gsync & Free Sync
    Low Blue Light : Yes
    I/O Ports DisplayPort (DP) : 1.2 x 2
    HDMI : 2.1 x 2
    VGA : No
    3.5mm Headphone Jack (Output) : Yes
    Speaker : Yes
    USB : NO
    Power Consumption Power Consumption : <40W
    Power Off Mode : <0.5W
    Power Range (V, A, Hz) : 100-240V, 0.8A, 50-60Hz
    Type : Adapter 12V 4A
    Mechanical Design Tilt : Yes (-5∘~ 15∘)
    Swivel : NO
    Height Adjustment : NO
    VESA Wall Mounting : 100x100mm
    Dimensions (Esti.) With Stand (mm, W x H x D) : 714.86x515.7x223.8mm
    Without Stand (mm, W x H x D) : 714.86x423.13x72.75mm
    Carton Box Dimension (mm, W x H x D) : 814x550x177mm
    Weight (Esti.) Net Weight with Stand (kg) : 7.45kg
    Net Weight without Stand (kg) : 6.53kg
    Gross Weight (kg) : 10.8kg
    Accessories Power Cable(s) : Yes
    HDMI Cable(s) : Yes, HDMI2.1, UL 1.5m
    DP Cable(s) : Yes, DP1.2,UL 1.5m
    User Manual : Yes
    Wall Mount Standoffs : No
Brand Gameon
Out of Stock
LG 32 INCH 4K UHD HDR 10 MONITOR 32UN500-W
Monitors
icon 100% Authentic
icon #42 in Monitors
icon 58 viewing now
icon 1233+ sold recently
GAMEON 24 INCH FHD 1080P 75HZ 5MS VA PANEL GAMING MONITOR BLACK GB24F75
Monitors
icon 100% Authentic
icon #19 in Monitors
icon 53 viewing now
icon 1734+ sold recently
Samsung
SAMSUNG G4 ODYSSEY 240HZ FHD GAMING MONITOR 27 INCH LS27BG402EMXUE
89.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #39 in Monitors
icon 15 viewing now
KOORUI 27 INCH 165HZ 1MS FULL HD IPS GAMING MONITOR GN06
55.90 11% OFF
icon 100% Authentic
icon #18 in Monitors
icon 82 viewing now
ANMITE 15.6 INCH IPS FULL HD 1920X1080 60Hz PORTABLE MONITOR
53.90 17% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #23 in Monitors
icon 71 viewing now
JBL
LG 27 INCH ULTRA GEAR QHD NANO MONITOR 27GN880-B
icon 100% Authentic
icon #29 in Monitors