Crucial Laptop Ram 8Gb Ddr4 2666 Cb8Gs2666
Model: 16326 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
6.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Title: Upgrade Your Laptop's Performance with Crucial Laptop RAM 8GB DDR4 2666 CB8GS2666
Description:
Operating at a speed of 2666MHz, this RAM module offers fast data transfer rates, reducing load times for applications and enhancing overall system responsiveness. Say goodbye to lag and latency, and enjoy a more responsive computing experience with Crucial Laptop RAM DDR4.
Key Features:
  • 8GB capacity for efficient multitasking and performance.
  • Operating speed of 2666MHz ensures rapid data transfer rates.
  • Standard form factor for compatibility with laptop systems.
  • Easy installation and setup process.
  • Backed by Crucial's reliability and quality assurance.
Make everything on your computer faster
Multitask with ease
Install with ease – no computer skills required
Maximize the value of your system
Micron® quality – a higher level of reliability.
Specifications
General tech specs
DIMM type Unbuffered
Technology DDR4
Density 8GB
Module quantity 1
Voltage 1.2V
Module type SODIMM
Default and performance recovery profiles
Default(JEDEC) 19-19-19
Brand Crucial
Out of Stock
Crucial 8GB DDR5-5600 Laptop RAM CT8G56C46S5
Laptop Rams
15.90 31% OFF
icon 100% Authentic
icon #21 in Laptop Rams
icon 69 viewing now
icon 1210+ sold recently
CRUCIAL DDR5 RAM 8GB 4800 LAPTOP MEMORY CT8G48C40S5
Laptop Rams
icon 100% Authentic
icon #38 in Laptop Rams
icon 44 viewing now
icon 1131+ sold recently
CRUCIAL RAM DDR4 320016GB LAPTOP CT16G4SFRA32A
16.90 36% OFF
icon 100% Authentic
icon #27 in Laptop Rams
icon 43 viewing now
icon 988+ sold recently
CRUCIAL RAM 8GB DDR5-4800 LAPTOP SODIMM CT8G48C40S5
13.00 23% OFF
icon 100% Authentic
icon #34 in Laptop Rams
icon 16 viewing now
Crucial Laptop Ram DDR5-5600 16GB RAM CT16G56C46S5
CRUCIAL
25.50 12% OFF
icon 100% Authentic
icon #28 in Laptop Rams
icon 56 viewing now
Crucial Laptop RAM DDR5-4800 16GB CB16GS4800 : Upgrade Your Performance
83.90 4% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #27 in Laptop Rams