Crucial Desktop Ram Ddr4-2666 16Gb 2666 Udimm Cb16Gu2666
Model: 16323 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
12.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Title: Optimize Your Desktop's Performance with Crucial Desktop RAM DDR4-2666 16GB UDIMM CB16GU2666
Description:
Operating at a speed of 2666MHz, this RAM module offers rapid data transfer rates, reducing load times for applications and enhancing overall system performance. Say goodbye to lag and latency, and enjoy smoother multitasking with Crucial Desktop RAM DDR4-2666.
Key Features:
  • 16GB capacity for enhanced multitasking and performance.
  • Operating speed of 2666MHz ensures rapid data transfer rates.
  • UDIMM form factor for compatibility with desktop systems.
  • Easy installation and setup process.
  • Backed by Crucial's reliability and quality assurance.
Make everything on your computer faster
Multitask with ease
Install with ease – no computer skills required
Maximize the value of your system
Micron® quality – a higher level of reliability.
Specifications
General tech specs
DIMM type Unbuffered
Technology DDR4
Density 16GB
Module quantity 1
Voltage 1.2V
Module type UDIMM
Default and performance recovery profiles
Default(JEDEC) 19-19-19
Brand Crucial
Out of Stock
CRUCIAL RAM 16GB DDR4 2666 CT16G4DFD8266 DESKTOP
Desktop Rams
icon 100% Authentic
icon #24 in Desktop Rams
icon 22 viewing now
icon 949+ sold recently
CRUCIAL BALLISTIX 16GB DDR4 3200Mhz
Desktop Rams
0
34.90 17% OFF
icon 100% Authentic
icon #43 in Desktop Rams
icon 79 viewing now
icon 1196+ sold recently
CRUCIAL RAM DDR4 2666 32GB UDIMM 1.2V CL19
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #29 in Desktop Rams
icon 57 viewing now
CRUCIAL 8GB DDR5 DESKTOP RAM 4800 CT8G48C40U5
13.50 30% OFF
icon 100% Authentic
icon #5 in Desktop Rams
icon 63 viewing now
icon 352+ sold recently
Crucial DDR4-3200 16GB Desktop RAM CB16GU3200
34.90 14% OFF
icon 100% Authentic
icon #30 in Desktop Rams
icon 70 viewing now
icon 1277+ sold recently
CRUCIAL RAM DDR 3 4GB 1600 1.35V DESKTOP CT51264BD160BJ
icon 100% Authentic
icon Only 2 left!
icon #33 in Desktop Rams