Crucial Ddr5-4800 8Gb Desktop Ram Cb8Gu4800
Model: 33774 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
9.5
Upgrade your desktop’s performance with the CRUCIAL Desktop RAM DDR5-4800 8GB CB8GU4800.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Experience faster data transfer speeds and smoother multitasking for improved productivity.
Features:
  • DDR5 technology offers significant improvements in data transfer speed compared to DDR4.
  • Operating at a frequency of 4800 MHz, this 8GB RAM module delivers fast load times and seamless file transfers.
  • Unbuffered and operating at a voltage of 1.1V, it ensures compatibility with a wide range of desktop systems.
  • Easy installation with its standard DIMM form factor.
  • Enhance your system's performance with the CRUCIAL Desktop RAM DDR5-4800 8GB CB8GU4800.
Features:
Faster load times and file transfers
More responsive multitasking
Extreme innovation for stable performance
Micron® quality – tested reliability you can trust
Specifications:
 Model Number  CB8GU4800
 Memory Type  DDR 5
 Memory Size  8GB
 Memory Speed  4800MT/s
 Latency  40
 Voltage  1.1V
Brand Crucial
You May Also Like
Desktop Rams
Crucial 32GB DDR5 5600 Desktop RAM CT32G56C46U5
126.90 2% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #19 in Desktop Rams
icon 49 viewing now
Out of Stock
CRUCIAL BALLISTIX 32GB DDR4 3200MHZ BL32G32C16U4BL
Desktop Rams
63.90 5% OFF
icon 100% Authentic
icon #42 in Desktop Rams
icon 72 viewing now
icon 1183+ sold recently
CRUCIAL DDR4 RAM 32GB 3200 DESKTOP MEMORY CT32G4DFD832A
24.90 12% OFF
icon 100% Authentic
icon #39 in Desktop Rams
icon 51 viewing now
icon 1144+ sold recently
CRUCIAL 32GB DDR5 4800 DESKTOP UDIMM 1.1V CL40 CT2G48C40U5
37.90 13% OFF
icon 100% Authentic
icon #44 in Desktop Rams
icon 86 viewing now
CRUCIAL RAM DDR 3 8GB 1600 1.35V DESKTOP CT102464BD160B
icon 100% Authentic
icon #32 in Desktop Rams
icon 78 viewing now
CRUCIAL RAM DDR4 3200 8GB DESKTOP
0
27.90 11% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #28 in Desktop Rams