Aoc 27 Inch 240Hz Curved Gaming Monitor C27G2Z/79
Model: 28814 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
89
AOC’s 27” C27G2Z curved gaming monitor is geared for any e-sports event with its 240Hz refresh rate, 0.5ms response time and FreeSync Premium technology. It is designed to offer swivel, tilt and height adjustment for optimal comfort. The screen’s deeper-than-average
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Introducing the AOC 27-inch 240Hz Curved Gaming Monitor, model C27G2Z/79, engineered to deliver an unparalleled gaming experience. With its immersive curved design and ultra-smooth 240Hz refresh rate, this monitor sets a new standard for gaming excellence.
With a lightning-fast 240Hz refresh rate, the C27G2Z/79 ensures buttery-smooth gameplay with minimal motion blur, giving you the competitive edge you need to dominate the competition. Experience every frame with exceptional clarity and fluidity, whether you're racing through virtual worlds or engaging in intense firefights.
Upgrade your gaming setup with the AOC 27-inch 240Hz Curved Gaming Monitor C27G2Z/79 and elevate your gaming experience to new heights. Immerse yourself in stunning visuals, fluid gameplay, and uncompromising performance, and take your gaming adventures to the next level.
FreeSync Premium240Hz0.5msCurvedVAHDR Mode
Brand AOC
You May Also Like
Monitors
AOC 27 INCH GAMING CURVED MONITOR PD27
0
234.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #15 in Monitors
icon 67 viewing now
Out of Stock
SAMSUNG 65 INCH 4K QLED FRAME TIZEN TELEVISION 2025 MODEL QA65LS03FAUXZN
Samsung
icon 100% Authentic
icon #1 in Monitors
icon 49 viewing now
icon 250+ sold recently
AOC 34" QHD VA 3440X1440 165Hz CURVED GAMING MONITOR CU34G3S
Monitors
icon 100% Authentic
icon #14 in Monitors
icon 60 viewing now
icon 1519+ sold recently
SAMSUNG 32 INCH S8 VIEWFINITY 4K VA 5MS 60HZ UHD MONITOR BLACK LS32D806EAMXUE
icon 100% Authentic
icon #19 in Monitors
icon 75 viewing now
icon 1384+ sold recently
AOC FHD IPS MONITOR 24" HDMI/VGA 24B2XH
0
72.00 6% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #13 in Monitors
icon 53 viewing now
AOC G2490VX 24 INCH 144 HZG90 SERIES VA GAMING MONITOR
81.90 6% OFF
icon 100% Authentic
icon #12 in Monitors