Tp-Link Ac1200 Dual Band Gigabit Port Wireless Access Point - Tl-Wa1201
Model: 13943 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
17.9
Introducing the TP-Link TL-WA1201 AC1200 Wireless Access Point
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • Dual-Band Connectivity: Delivers speeds up to 867 Mbps at 5 GHz and 300 Mbps at 2.4 GHz.
  • Beamforming Technology: Four fixed antennas concentrate Wi-Fi signals for extended coverage.
  • Gigabit Ethernet Port: Provides fast wired connections with gigabit-class performance.
TL-WA1201
AC1200 Wireless Access Point
AC1200 Dual-Band Wi-Fi – 867 Mbps at 5 GHz and 300 Mbps at 2.4 GHz band.
Flexible Deployment – Supports Passive PoE to carry electrical power and data simultaneously.
MU-MIMO Technology – Simultaneously transfers data to multiple devices for 2× faster performance.
Captive Portal – Offers a designed portal page for heightened security and marketing.
Wi-Fi Designed for
Workshop, Studio, and More
AC1200 Wireless Access Point
Dual Band | Gigabit Port
TL-WA1201
Lightning-Fast AC1200 Dual Band Wi-Fi
Single-Band Access Point
TL-WA1201
300 Mbps
2.4 GHz
867 Mbps
5 GHz
300 Mbps
2.4 GHz
INTERNET
ISP Gateway
IPTV
Game Consoles
Desktop
Gigabit-Class Wired Performance
Deploy Anywhere with Just One Cable
Socket
Passive PoE Injector
Router
TL-WA1201
Data
Electricity
Elegant Appearance
Mounting Design
Passive PoE
Boosted Wi-Fi Coverage
Captive Portal Marketing
Multi-Mode 4 in 1
  • Access Point Mode (Default Mode)
    Wired Network
    Smart Phones
    Tablets
    Laptops
  • Multi-SSID Mode
    Wired Network
    SSID 1
    SSID 2
    SSID 3
  • Range Extender Mode
    Extend your existing wireless coverage by repeating the wireless signal.
    Wireless Network
    Desktop
    Smart Phones
    Tablets
    (optional)
  • Client Mode
    Acts as a “Wireless Adapter” to connect your wired devices to a wireless network.
    Wireless Network
    Game Console or IPTV
Wi-Fi Made Easy
  • Generate a QR code to quickly share Wi-Fi with your guests
  • Finish Wi-Fi setup in minutes via intuitive web interface
  • WPS
    Makes secure wireless connection quick and easy with the push of a button
Use of MU-MIMO requires clients to also support MU-MIMO.
HARDWARE FEATURES
Interface 1× 10/100/1000 Mbps Ethernet Port
(Supports Passive PoE)
Button Power On/Off Button, WPS Button, Reset Button
External Power Supply 12V/1.5A
Wireless Standards IEEE802.11b/g/n 2.4 GHz, IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz
Dimensions ( W x D x H ) 8.9 × 5.7 × 1.5 in
(225×145.5×37 mm)
Antenna Type 4 Fixed High Performance Antennas
WIRELESS FEATURES
Frequency 2.4 GHz and 5 GHz
Signal Rate 867 Mbps at 5 GHz, 300 Mbps at 2.4 GHz
Reception Sensitivity 5 GHz:
11a 6 Mbps: -95 dBm, 11a 54 Mbps: -81 dBm
11ac VHT20(MCS0): -94 dBm, 11ac VHT20(MCS8): -71 dBm
11n HT40(MCS0): -91 dBm, 11n HT40(MCS7): -71 dBm
11ac VHT80(MCS0): -88 dBm, 11ac VHT80(MCS9): -63 dBm
2.4 GHz:
11g 54Mbps: -78 dBm
11n HT20(MCS0): -92 dBm, 11n HT20(MCS7): -74 dBm
11n HT40(MCS0): -88 dBm, 11n HT40(MCS7): -72 dBm
Transmit Power < 30dBm
Wireless Modes Access Point, Range Extender, Client, Multi-SSID
Wireless Security 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2 encryptions
DHCP Server, DHCP Client List
Quality of Service WMM
Advanced Functions Captive Portal
OTHERS
Certification CE, FCC, RoHS
Package Contents Wireless Access Point TL-WA1201
Power Adapter
RJ45 Ethernet Cable
Quick Installation Guide
PoE Power Injector
Environment Operating Temperature: 0°C ~ 40°C(32°F ~ 104°F)
Storage Temperature: -40°C ~ 70°C (-40°F ~ 158°F)
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
Storage Humidity: 5%~90% non-condensing
Protocol Support IPv4, IPv6
Brand TP-Link
Out of Stock
Tp-Link
0
28.90 10% OFF
icon 100% Authentic
icon #47 in Access Point...
icon 27 viewing now
icon 448+ sold recently
TP-LINK ROUTER WIRELESS 300MBPS ACCESS POINT EAP110
Access Points
17.90 17% OFF
icon 100% Authentic
icon #27 in Access Point...
icon 27 viewing now
icon 1588+ sold recently
Access Points
TP-LINK WIRELESS N ACCESS POINT TL-WA901ND
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #7 in Access Point...
icon 53 viewing now
TP-Link AX1800 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point TL-EAP610
34.90 9% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #19 in Access Point...