Samsung Viewfinity Monitor 27-Inch - Sb16 Ls27B610Eqmxue
Model: 31548 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
71.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Features:
  • 27" QHD Display: Offers a spacious and detailed viewing experience, perfect for multitasking and media consumption.
  • IPS Panel: Ensures vibrant colors and clarity from every angle.
  • 75Hz Refresh Rate: Provides seamless visuals for smooth and enjoyable viewing.
  • AMD FreeSync Technology: Eliminates screen tearing for a distraction-free experience.
The Samsung ViewFinity 27" QHD Monitor (SB16, LS27B610EQMXUE) is designed to enhance your workflow and elevate your viewing pleasure. With its vibrant QHD display, ergonomic design, and eye comfort technology, this monitor is perfect for both productivity and entertainment. Experience innovation and performance with this stylish and high-quality monitor.
27" QHD Monitor with IPS Panel, ergonomic design
  • IPS panel preserves color vividness and clarity across every inch of the screen
  • QHD resolution brings a wider workspace with life-like detail
  • Incredibly slim and stylish design with border-less screen
    • FHD and QHD appear on the screen in order, comparing the available screen areas by resolution.
      QHD
      IPS
      75Hz refresh rate
    • The operating range of the Pivot, Swivel, Height adjustment, and Tilt functions of the S61b monitor is shown as a transparent. And the 2.5mm Slim Stand is enlarged.
      Ergonomic design
    Innovative displays that power your performance
    There are three S61B monitors on the desk in a neat office, one vertically and two horizontally.
    * The new name ViewFinity might not yet show on previous product packaging.
    Discover the details
    QHD resolution
    See greatness from any angle
    IPS panel
    Superfluid Motion
    AMD FreeSync
    Seamless, smooth visuals
    75Hz refresh rate
    Now, all the action looks flawless. The 75Hz refresh rate delivers a more fluid picture. Everything you watch and play is smooth with no lag or ghosting effect, so you don't miss a moment in exciting scenes.
    A bird is flying off the monitor screen, showing the fluid picture delivery of the 75HZ screen.
    Fresh eyes achieve more
    Eye comfort technology
    Maximize comfort, minimize distractions
    Ergonomic design
Brand Samsung
Out of Stock
SAMSUNG ESSENTIAL CURVED MONITOR S3 24 INCH LS24C360EAMXUE
Samsung
39.80 15% OFF
icon 100% Authentic
icon #32 in Monitors
icon 42 viewing now
icon 1453+ sold recently
LG
LG 27 INCH ULTRAGEAR FHD IPS DISPLAY 180HZ 1MS GAMING MOINITOR 27GS65F-B
60.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #33 in Monitors
icon 21 viewing now
Samsung
YESIDO SAMSUNG USB MAGNETIC WATCH CHARGER CA161
5.90 51% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #39 in Charging Cab...
icon 31 viewing now
SAMSUNG GALAXY TAB S10 LITE WIFI 6GB 128GB SILVER SM-X400NZS
142.90 16% OFF
icon 100% Authentic
icon #34 in Tablets
icon 84 viewing now
icon 1379+ sold recently
SAMSUNG GALAXY S25 PLUS RUGGED CASE BLACK EF-RS936CBEGWW
icon 100% Authentic
icon #42 in Cases & Cove...
icon 58 viewing now
PORODO 27 INCH 240HZ CURVED GAMING MONITOR WITH ADJUSTABLE ROTATING STAND PDX-546
Porodo
80.90 11% OFF
icon 100% Authentic
icon #42 in Monitors