SAMSUNG S3 ESSENTIAL MAINSTREAM FLAT MONITOR 24 INCH LS24C310EAMXUE
We'll alert you the second it returns.
Features:
- 24" Borderless Design: Enjoy a clear and clutter-free view, enhancing any workspace.
- IPS Panel: Ensures color vividness and clarity from all angles.
- 75Hz Refresh Rate: Provides fluid visuals for an uninterrupted viewing experience.
- Game Mode: Optimizes game settings for a competitive edge.
- Eye Saver Mode & Flicker Free Technology: Protects your eyes from strain during long hours of use.
The Samsung S3 Essential Mainstream 24" Flat Monitor (LS24C310EAMXUE) is the perfect addition to any home office or workspace. With its borderless design, superior color clarity, and advanced features like AMD FreeSync and Eye Saver Mode, this monitor offers both performance and comfort for all your computing needs. Enhance your viewing experience and productivity with this reliable and efficient monitor.
- Clear and clutter-free view
- See from all angles with enhanced accuracy
- Seamless gaming experience
Borderless Design
IPS Panel
75
Hz Refresh rate
Clear and clutter-free view
Borderless Design
*Image simulated for illustrative purposes.
IPS Panel
Seamless gaming experience
AMD FreeSync
Synchronized gameplay
75Hz Refresh rate
Fluid visuals for viewing that flows. The 75Hz refresh rate delivers smoother scenes. When playing a game, watching a YouTube video or catching up on other content, your entertainment has reduced lag and ghosting effect.
More gaming power
Game Mode
Comfortable Eye Care
Eye Saver mode & Flicker Free
Energy-saving auto brightness setting
Eco Saving Plus
Enhanced versatility
HDMI & D-sub
Specifications
Aspect Ratio16:9
Active Display Size (HxV) (mm)527.04 x 296.46
Flat / CurvedFlat
Screen Size (Class)24
AMD FreeSyncDisplay
- Screen Size (Class)24
- Flat / CurvedFlat
- Aspect Ratio16:9
- Panel TypeIPS
- Brightness (Typical, cd/m2)250
- Brightness (Min, cd/m2)200
- Contrast Ratio Static1000:1(Typical)
- Resolution1,920 x 1,080
- Response Time5 (GTG)
- Viewing Angle (H/V)178°/178°
- Color SupportMax 16.7M
- Color Gamut (NTSC 1976)72% (CIE 1931)
- Refresh RateMax 75Hz
General Feature
- Eco Saving PlusYes
- Eye Saver ModeYes
- Flicker FreeYes
- Game ModeYes
- Image SizeYes
- Windows CertificationWindows 10
- FreeSyncYes
Interface
- D-Sub1
- Display Port Out VersionNo
- HDMI1
- HDMI Version1.4
- HDCP Version (HDMI)1.2
- USB Hub VersionNo
- USB-C Charging PowerNo
Operation Conditions
- Temperature10~40 ℃
- Humidity10~80, Non-condensing
Design
- Front ColourBLACK
- Rear ColorBLACK
- Stand ColorBlack
- Stand TypeSIMPLE
- Tilt-2.0°(-1.0°/+2.0°)~20.0°(±2.0°)
- Wall Mount100.0 x 100.0
Eco
- Recycled Plastic20.6 %
Power
- Power SupplyAC 100~240V
- Power Consumption (Max)25
- TypeExternal Adaptor
Dimension
- Set Dimension with Stand (WxHxD, mm)539.5 x 422.8 x 217.4
- Set Dimension without Stand (WxHxD, mm)539.5 x 322.8 x 41.2
- Package Dimension (WxHxD, mm)607.0 x 147.0 x 380.0
Weight
- Set Weight with Stand (kg)2.8
- Set Weight without Stand (kg)2.4
- Package Weight4.3
Accessory
- Power Cable Length1.5 m
- HDMI CableYes
Certification and Compliance
- Pantone ValidatedNo
You May Also Like
Monitors
KOORUI 27 INCH FHD 1920 X 1080 180HZ 1MS VA PANEL CURVED GAMING MONITOR 27E6CA
100% Authentic
#20 in Monitors
20 viewing now
1347+ sold recently
Samsung
Samsung Z Flip 6 Flap Vegan Leather Case - Elegant and Eco-Friendly
100% Authentic
#22 in Mobile & Tab...
26 viewing now
1673+ sold recently
Samsung
SAMSUNG GALAXY Z FOLD 7 5G 12GB 512GB MINT SM-F966B/DS
100% Authentic
#38 in Smartphones
24 viewing now
931+ sold recently
SAMSUNG GALAXY FOLD 7 PREMIUM CASE BLUE
100% Authentic
Only 1 left!
#2 in Cases & Cove...
90 viewing now
SAMSUNG PORTABLE SSD T5 1TB BLACK PA1T05
100% Authentic
Only 1 left!
#18 in External SSD...
18 viewing now
YOUNGKIT SAMSUNG FOLD 6 TECHNOLOGY MAGNETIC CASE GRAY CX020
100% Authentic
#48 in Cases & Cove...