Samsung 4K Uhd Curved Monitor 32 Inch Lu32R590Cwmxue
Model: 28882 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
79.9
With 4K UHD Resolution, every detail can be seen crisp and clear.
Clear & colorful visual experience with 1 Billion colors & 2500:1 contrast ratio.
Sleek & exquisite design. Save space with V-slim metal stand
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Introducing the Samsung 4K UHD Curved Monitor 32 inch LU32R590CWMXUE, designed to deliver an immersive viewing experience with stunning visuals and exceptional performance.
Equipped with versatile connectivity options, including HDMI and DisplayPort inputs, this monitor allows you to easily connect to a wide range of devices, such as laptops, desktops, and gaming consoles. Whether you're editing photos, watching videos, or playing games, the Samsung 4K UHD Curved Monitor 32 inch LU32R590CWMXUE delivers exceptional image quality and performance for all your multimedia needs.
1500R
Aspect Ratio
16:9
Brightness (Typical)
250cd/m2
Contrast Ratio Static
2500:1(Typ)
Resolution
3,840 x 2,160
Response Time
4(GTG)
View more
Support
Find answers the question you have about the product
Product SupportSee More Content
Live Chat
Start Chatting
User manual & Downloads
User Manual
ver 1.0 1.22 MB 2021-03-05
ARABIC
Download
User Manual
ver 02 1.14 MB 2021-03-05
ENGLISH
Download
ENGLISH
FRENCH
See More Content
FAQ
How do I adjust the picture on my Samsung monitor?
How to manage connections on your odyssey G9?
How to run a Monitor Self-Test?
[2022] How to install and set up your Samsung Odyssey Ark Gaming Monitor
How to use Samsung DeX on my Smart Monitor
Compare the models
Compare with similar items
32" UHD Curved Monitor with 1 Billion colors
LU32R590CWMXUE
32"
Rating
Product Ratings:3.0
(Number of Ratings:2)
Current Price:1,399.00 AED
1500R Curved Screen
1B Color
Bezeless Design
PBP
Recently Viewed
* Key feature may different from Key Spec
* Note: Other VESA-compatible arms are sold separately.
Home
Monitors
High Resolution
Footer Navigation
Product & Service
Smartphones
Tablets
Audio Sound
Watches
Smart Switch
Mobile Accessories
TVs
Sound Devices
Refrigerators
Laundry
Air Solutions
Cooking Appliances
Dishwasher
Monitor
Shop
Offers
Samsung Experience Store
Samsung Care+
Store Locator
Track Your Order
Online Shop FAQs
Samsung Rewards
Business Shop
Education Discount Program
Corporate Employee Program
Explore
Service & Warranty
Support
Live Chat
Email Support
Contact Us
Email CEO
WhatsApp Us
Track Your Order
Sign Language Service
Service Location
Track Your Repair
Product Registration
Product Authenticity Checker
Community
Your Service
Give Feedback
Service Terms and Conditions
Sustainability
Environment
Security & Privacy
Accessibility
Diversity · Equity · Inclusion
Corporate Citizenship
Corporate Sustainability
About Us
Company Info
Business Area
Brand Identity
Careers
Investor Relations
Newsroom
Ethics
Samsung Design
Copyright© 1995-2023 Samsung. All rights reserved.
UAE/English(EN)
Privacy
Legal
Terms & Conditions of Sale
Stay in the Loop?
Go to Top
Brand Samsung
You May Also Like
Monitors
GAMEON 24.5 INCH GAMING MONITOR FHD 180HZ GOA24FHD180IPS
70.90 6% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #19 in Monitors
icon 43 viewing now
AOC
AOC 24 INCH G2 SERIES IPS GAMING MONITOR 24G2SP
88.90 6% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #43 in Monitors
icon 89 viewing now
Samsung
SAMSUNG GALAXY Z FOLD 5 FRONT PROTECTION FILM TRANSPARENT EF-UF946CTEGWW
10.50 38% OFF
icon 100% Authentic
icon #13 in Smartphones
icon 57 viewing now
Samsung
SAMSUNG GALAXY S25 ULTRA 5G 12GB 1TB TITANIUM JETBLACK SM-S938B/DS
502.90 1% OFF
icon 100% Authentic
icon #22 in Smartphones
icon 76 viewing now
KOORUI 27 INCH QHD 2560X1440 180HZ 1MS IPS PANEL GAMING MONITOR G2721P
icon 100% Authentic
icon #48 in Monitors
icon 70 viewing now
SAMSUNG GALAXY TAB S10 LITE 5G 6GB 128GB GRAY SM-X406BZA
164.90 14% OFF
icon 100% Authentic
icon #31 in Tablets