Lg 34 Inch Ultrawide Full Hd Ips Monitor With Amd Freesync 34Wp550-B
We'll alert you the second it returns.
Features:
- 34-inch UltraWide™ Full HD
- IPS with sRGB 95% (Typ.)
- HDR10
- AMD FreeSync™
- OnScreen Control
- 3-side Virtually Borderless
34" UltraWide™ Full HD Display
Elevate Your Home Office Equipment
Online Classroom with Wide Field of View
Start Viewing Side-by-Side
HDR10Detailed Contrast
IPS with sRGB 95% (Typ.)True Colors and Wide View
OnScreen ControlControl with a Few Clicks
AMD FreeSync™Fluid and Rapid Motion
*Comparison of Mode 'OFF' (left image) and AMD FreeSync™-
Conventional
DAS
Dynamic Action SyncReact Faster to Opponents
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.-
OFF
ON
Black StabilizerAttack First in Dark
OFF
ON
CrosshairBetter Aim
Reader ModeLess Blue, Improved Visual Comfort
Flicker SafeCare for Eyes
One Click StandEasy installation
Height0~110mm
Tilt-5~20°DISPLAY-
- Size (Inch)
- 34 Inch
- Size (cm)
- 86.7 cm
- Resolution
- 2560 x 1080
- Panel Type
- IPS
- Aspect Ratio
- 21:9
- Pixel Pitch
- 0.312 x 0.310 mm
- Brightness (Min.)
- 200 cd/m²
- Brightness (Typ.)
- 250nits
- Color Gamut (Min.)
- sRGB 90% (CIE 1931)
- Color Gamut (Typ.)
- sRGB 95% (CIE1931)
- Color Depth (Number of Colors)
- 16.7M
- Contrast Ratio (Min.)
- Contrast Ratio (Typ.)
- Response Time
- 5ms (GtG at Faster)
- Viewing Angle (CR≥10)
- 178º (R/L), 178º (U/D)
- Surface Treatment
- Anti-Glare
FEATURES-
- HDR 10
- Yes
- HDR Effect
- Yes
- Flicker safe
- Reader Mode
- Color Weakness
- Super Resolution+
- AMD FreeSync™
- Black Stabilizer
- Dynamic Action Sync
- Crosshair
- Auto Input Switch
- Smart Energy Saving
SW APPLICATION-
- Dual Controller
- OnScreen Control (LG Screen Manager)
CONNECTIVITY-
- HDMI
- Yes (2ea)
- Headphone out
POWER-
- Type
- External Power (Adapter)
- AC Input
- 100-240Vac, 50/60Hz
- Power Consumption (Typ.)
- 35W
- Power Consumption (Max.)
- 39W
- Power Consumption (Energy Star)
- 23W
- Power Consumption (Sleep Mode)
- Less than 0.5W
- Power Consumption (DC Off)
- Less than 0.3W
MECHANICAL-
- Display Position Adjustments
- Tilt/Height
- Wall Mountable
- 100 x 100 mm
DIMENSIONS/WEIGHT-
- Dimension with Stand (W x H x D)
- 816.7 x 568.3 x 260 mm (up)
816.7 x 458.3 x 260 mm (down)
- Dimension without Stand (W x H x D)
- 816.7 x 364.9 x 65.3 mm
- Dimension in Shiping (W x H x D)
- 940 x 490 x 235 mm
- Weight with Stand
- 6.8kg
- Weight without Stand
- 4.94kg
- Weight in Shipping
- 10.0 kg
ACCESSORY-
- HDMI
- Others (Accessory)
- Cable Holder
You May Also Like
GAMEON
GAMEON ESSENTIAL 27 INCH FHD 144HZ 0.5MS GAMING MONITOR BLACK GOES27FHD144IPS
100% Authentic
Only 1 left!
#20 in Monitors
78 viewing now
Monitors
AOC CURVED GAMING MONITOR 31.5 INCH 165HZ G3 SERIES C32G3E
100% Authentic
#16 in Monitors
22 viewing now
645+ sold recently
GAWFOLK
GAWFOLK 49 INCH 5K 165HZ 5120*1440 CURVE VA PANEL MONITOR BLACK GF490C
100% Authentic
#1 in Monitors
31 viewing now
1400+ sold recently
XIAOMI
XIAOMI 23.8 INCH GAMING MONITOR G24I
100% Authentic
Only 3 left!
#25 in Monitors
49 viewing now
Samsung
SAMSUNG 27 INCH ODYSSEY G5 1000R GAMING MONITOR 1MS 144 LC27G55TQWMXUI
100% Authentic
#24 in Monitors
84 viewing now
999+ sold recently
Monitors
GAMEON 24.5 INCH GAMING MONITOR FHD 180HZ GOA24FHD180IPS
100% Authentic
Only 1 left!
#19 in Monitors