Lg 34-Inch Fhd 1Ms 100Hz Ultrawide Monitor With Amd Freesync - 34Wq650-W
Model: 34287 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
116.9
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • 34” UltraWide FHD (2560 x 1080) IPS Display
  • Up to sRGB 99% Color Gamut with VESA DisplayHDR™ 400
  • USB Type-C™ Connectivity
  • AMD FreeSync™ with 1ms MBR
  • 7W x 2 Built in Speakers with Maxx Audio
      • Reader Mode
      • Flicker Safe
      *The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
      *Above feature may vary depending on real use conditions that the user is using.
      Ergonomic Design
      Easy and Comfortable
      One Click Stand Easy installationOne Click StandEasy installation
      Height 0~110mmHeight0~110mm
      Tilt -5°~15°Tilt-5°~15°
      Aspect Ratio
      21:9
      Brightness (Typical, Minimum)
      400cd (Typ.)/320cd (Min.)
      Color Depth (Number of Colors)
      167
      Color Gamut (Typ.)
      sRGB 99% (CIE1931)
      Contrast Ratio
      1000:1 (Min.), 700:1 (Typ.)
      Display Type
      IPS
      Pixel Pitch (mm)
      0.312x0.310 mm
      Refresh Rate
      100hz
      Resolution
      2560 x 1080
      Response Time (GTG)
      5ms (GtG at Faster)
      Screen Size
      34"
      Surface Treatment
      Anti-Glare
      Viewing Angle
      178˚(R/L), 178˚(U/D)
      SPECIAL FEATURES
      Adaptive Sync
      AMD FreeSync™
      Auto Input Switch
      Yes
      Black Stabilizer®
      Yes
      Color Calibrated
      Color Weakness Mode
      Crosshair®
      Dual Controller
      Dynamic Action Sync®
      Flicker Safe
      HDR (High Dynamic Range)
      HDR Effect
      OnScreen Control (OSC)
      Reader Mode
      Smart Energy Saving
      Super Resolution+
      VESA DisplayHDR™
      DisplayHDR™ 400
      INPUT/OUTPUT
      DisplayPort
      HDMI
      Headphone Out
      USB Type-C
      STAND
      Display Position Adjustments
      Tilt
      Wall Mount Size (mm)
      100 x 100 mm
      SOUND
      MAXX Audio
      Speaker
      Speaker Channel
      2.0ch
      Speaker Output
      7W x 2
      POWER
      DC Off (Max)
      Less than 0.3W
      Input
      100-240 Vac, 50/60 Hz
      Power Consumption (Energy Star)
      19 W
      Power Consumption (Max.)
      39 W
      Power Consumption (Typ.)
      35 W
      Power Save/Sleep Mode (Max)
      Less than 0.3W
      Type
      External Power
      DIMENSIONS/WEIGHTS
      Shipping Dimensions (WxHxD)
      37" x 20.3" x 8.6"
      Shipping Weight
      24.5 lbs
      With Stand (WxHxD)
      32.1" x 22.4" x 10.2"
      With Stand Weight
      17.4 lbs
      Without Stand (WxHxD)
      32.1" x 14.4" x 1.8"
      Without Stand Weight
      13.2 lbs
Brand LG
You May Also Like
Monitors
KOORUI 34-INCH WQHD 3840 X 1440 165HZ CURVED GAMING MONITOR 34E6UC
101.90 2% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #8 in Monitors
icon 42 viewing now
Out of Stock
AOC 27 2K HDR400 170HZ GSYNC GAMING MONITOR Q27G2S/D
Monitors
129.00 8% OFF
icon 100% Authentic
icon #19 in Monitors
icon 43 viewing now
icon 684+ sold recently
GAMEON 27 INCH GAMING MONITOR FHD 120HZ BLACK GOES27FHD120IPS
45.90 4% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #21 in Monitors
icon 65 viewing now
ASUS LED MONITOR EYE CARE 24" VZ249HE-W
0
92.00 4% OFF
icon 100% Authentic
icon #5 in Monitors
icon 73 viewing now
AOC SIGNAGE DISPLAY 54.6 INCH MONITOR SPX552
194.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon #11 in Monitors
icon 39 viewing now
ASUS FULL HD EYE CARE ANTI GLARE 21.5" MONITOR VP228DE
icon 100% Authentic
icon #7 in Monitors