Lg 34 Inch Curved Ultrawide Monitor 34Wq75C-B
Model: 27302 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
149.9
– Experience immersive viewing with the LG 34 Inch Curved UltraWide Monitor 34WQ75C-B.
– Enhance productivity with a 21:9 aspect ratio and expansive screen space.
– Enjoy vibrant colors and sharp details with QHD resolution.
– Ideal for multitasking, gaming, and creative work.
– Features USB-C connectivity for seamless integration.
– Flicker-free technology and Reader Mode for eye comfort.
– Sleek design with adjustable stand for ergonomic setup.
– Perfect for home office or entertainment setups.
– Shop now for cutting-edge display technology.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • 🔄 34" UltraWide™ QHD Display (3440x1440)
    Wide curved screen with a 21:9 aspect ratio for immersive multitasking and panoramic viewing.
  • 🎨 99% sRGB & HDR10 Support
    Delivers stunning color accuracy and brightness—ideal for designers, editors, and creatives.
  • 🔌 USB Type-C™ with 90W Power Delivery
    Transfer data, charge devices, and connect your laptop with a single cable.
  • 🌐 Built-in RJ45 Ethernet Port
    Enjoy fast and stable wired internet connection directly from your monitor.
  • 🖥️ OnScreen Control & Split View
    Customize screen layouts and manage monitor settings with ease for optimized productivity.
LG UltraWide™ Monitor Curved
Display
IPS
34 (86.36cm) QHD (3440 x 1440)
Color
sRGB 99% (Typ.)
HDR10
Connectivity
USB Type-C™
USB(RJ45) Port
Outstanding Color Accuracy and Wide Viewing Angle
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
IPS Display
LG IPS monitor displays outstanding color accuracy with a wide viewing angle.
sRGB 99%
With 99% coverage of the sRGB spectrum, is a great solution for accurate color display.
HDR10
  • Represents details in bright and dark parts of high dynamic range contents.
*Brigtness : 300nits (Typ.), Color Gamut : sRGB 99%.
21:9 UltraWide™ QHD Display
See More, Do More
OnScreen Control
Control with a Few Clicks
Productivity Hub with Easy Connectivity
Your monitor can be a productivity hub by providing RJ45(LAN port) for wired Ethernet and USB Type-C™ which allow up to 90W power delivery, data transferring as well as connection to devices with only a single cable.
Display
Data
Data
Power Delivery
Power Delivery
Ethernet
Ethernet
Out of Stock
APPLE STUDIO DISPLAY 27 INCH STANDARD GLASS TILT ADJUSTABLE STAND MYJG3
Monitors
742.90 1% OFF
icon 100% Authentic
icon #45 in Monitors
icon 73 viewing now
icon 1022+ sold recently
Samsung
Samsung Odyssey G6 27-Inch Flat Gaming Monitor (LS27DG602SM) - QHD, 240Hz, and HDR
261.90 1% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #47 in Monitors
icon 31 viewing now
Samsung
SAMSUNG ODYSSEY G5 FLAT GAMING MONITOR 27 INCH LS27DG502EM
119.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #5 in Monitors
icon 21 viewing now
Samsung 27-Inch Curved Gaming Monitor G5 QHD VA Panel HDR LS27CG552EMXUE
89.90 2% OFF
icon 100% Authentic
icon #18 in Monitors
icon 42 viewing now
GAMEON 27 INCHGAMING MONITOR FHD FLAT 240HZ BLACK GO27FHD240VA
Monitors
icon 100% Authentic
icon #7 in Monitors
icon 71 viewing now
icon 128+ sold recently
LG
LG XBOOM PARTY SPEAKER WITH BLUETOOTH XL5S
107.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon #42 in Speakers