Lg 24-Inch Ultragear Fhd 180Hz 1Ms Mbr Hdr10 Gaming Monitor Gray 24Gs50F-B
LG 24-Inch UltraGear FHD Gaming Monitor 180Hz 1ms HDR10 Gray (24GS50F-B)
Elevate your gaming setup with the LG 24-Inch UltraGear™ FHD Gaming Monitor (24GS50F-B).
We'll alert you the second it returns.
Key Features:
- Stunning Visuals
- Full HD 1920x1080 resolution with HDR10 for vibrant colors and exceptional detail.
- Ultra-Smooth Gameplay
- 180Hz refresh rate and 1ms Motion Blur Reduction (MBR) minimize lag, blur, and ghosting.
- AMD FreeSync™ Technology
- Eliminates screen tearing and stuttering for fluid motion during high-action scenes.
- Virtually Borderless Design
- Sleek, modern aesthetics ideal for multi-monitor setups.
- Enhanced Gaming Performance
- Perfect for competitive gaming, offering rapid response and seamless visuals.
LG 24” UltraGear™ FHD 180Hz gaming monitor, 1ms MBR, HDR 10, 2024
- 24-inch FHD (1920x1080) display
- 180Hz refresh rate
- HDR 10
- 3-side virtually borderless design
- 1ms MBR
- AMD FreeSync™
Born to game
Start with speed.
Be on the front.Redefine your game with on upgraded 180Hz refresh rate.-
Display
24” FHD (1920x1080) display
HDR 10 -
Speed
180Hz refresh rate
1ms MBR -
Technology
AMD FreeSync™
New standard.We have raised UltraGear's speed standard to 180Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 180Hz refresh rate, which loads images 180 times in a second.
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
**Comparison of 60Hz refresh rate (left image) and 180Hz refresh rate.
1ms MBRIncredible speed to victory
***Flicker may occur during 1ms MBR operation.
HDR 10Feel actual combat with true color
AMD FreeSync™Clearer, smoother, and faster
**Comparison of Mode 'OFF' (left image) and AMD FreeSync™.Designed for gamer
Tilt
Gaming GUIMatch up with your gaming style
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
**The Crosshair feature is unavailable while FPS Counter is activated.
***FPS Counter may display the value that exceeds the monitor’s maximum refresh rate.
****FPS (Frame Per Second) Counter: Measurement of frames per second.Info-
- Product name
- UltraGear
- Year
- Y24
DISPLAY-
- Size [Inch]
- 23.7
- Size [cm]
- 60.4
- Resolution
- 1920 x 1080
- Panel Type
- VA
- Aspect Ratio
- 16:9
- Pixel Pitch [mm]
- 0.2739 x 0.2739
- PPI (Pixel Per Inch)
- 93
- Brightness (Min.) [cd/m²]
- 200cd/㎡
- Brightness (Typ.) [cd/m²]
- 250cd/㎡
- Color Gamut (Min.)
- NTSC 68%(CIE1931)
- Color Gamut (Typ.)
- NTSC 72% (CIE1931)
- Color Depth (Number of Colors)
- 16.7M
- Color Bit
- 8bit (6bit+FRC)
- Contrast Ratio (Min.)
- Contrast Ratio (Typ.)
- Response Time
- 5ms (GtG at Faster)
- Refresh Rate (Max.) [Hz]
- 180
- Viewing Angle (CR≥10)
- 178º(R/L), 178º(U/D)
- Surface Treatment
- Anti-Glare
FEATURES-
- YES
- HDR Effect
- YES
- Flicker safe
- Picture Mode
- Reader Mode
- Color Weakness
- Motion Blur Reduction Tech.
- MBR(Supported Frequency)
- 120, 144, 165, 180Hz
- FreeSync
- Black Stabilizer
- Dynamic Action Sync
- Crosshair
- FPS Counter
- User Defined Key
- Auto Input Switch
- Smart Energy Saving
- OSD Language
SW APPLICATION-
- OnScreen Control (LG Screen Manager)
CONNECTIVITY-
- HDMI
- YES(2ea)
- HDMI Version
- Supports TMDS 6G as compliant with HDMI 2.0
- HDMI (HDCP Version)
- 1.4
- HDMI (w/o VRR)
- 48~180Hz
- DisplayPort
- YES(1ea)
- DP Version
- 1.4
- DP (HDCP Version)
- DP (w/o VRR)
- 48~180Hz
- Headphone out
- 3-Pole(Sound only)
- [Location]
- Rear
POWER-
- Type
- External Power(Adapter)
- AC Input
- 100~240V (50/60Hz)
- DC Output
- 19V 1.3A
- Power Consumption (On-Mode)
- 15.7W
- Power Consumption (On-Mode) (ErP)
- 16W
- Power Consumption (On-Mode) (KR)
- 18W
- Power Consumption (Sleep Mode)
- Less than 0.5W
- Power Consumption (DC Off)
- Less than 0.3W
MECHANICAL-
- Borderless Design
- Color (Front Cabinet)
- Purple Gray
- Color (Middle Cabinet)
- Purple Gray
- Color (Back Cover)
- Color (Stand Body)
- Color (Stand Base)
- Display Position Adjustments
- Tilt
- -5°(±3°)~ +15°(±3°)
- Wall Mountable [mm]
- 75 x 75
- Base Detachable
DIMENSIONS/WEIGHTS-
- Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
- 539.5 x 414.2 x 195.6
- Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
- 539.5 x 322.2 x 39mm
- Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]
- 710 x 400 x 156mm
- Weight with Stand [kg]
- 3.55kg
- Weight without Stand [kg]
- 2.95kg
- Weight in Shipping [kg]
- 5.3kg
- Pallet Stuffing (20ft/40ft/40ft HC)
- 572 / 1144 / 1320
ACCESSORY-
- Adapter
- Depend on Country
- Adapter (Color)
- Black
- Power Cord
- Depend on Country
- Power Cord (Color/Length)
- Black / 1.5m
- HDMI
- HDMI (Color/Length)
- Black / 1.8m
STANDARD-
- TCO
- NO
- EPA
- NO
- TUV-type
- TUV-GS
- TUV-Ergo
- CB
- UL (cUL)
- FCC-B
- EPEAT (USA)
- EPEAT (Germany)
- Erp
- CE
- BIS (for India)
- VCCI (for Japan)
- BSMI (for Taiwan)
- KC (for Rep. of Korea)
You May Also Like
Samsung
SAMSUNG 32 INCH VIEWFINITY S6 S60D QHD 5MS 100HZ MONITOR LS32D606EAMXUE
100% Authentic
Only 1 left!
#6 in Monitors
90 viewing now
Monitors
ARZOPA 14 INCH ULTRA SLIM FHD 1080P PORTABLE MONITOR BLACK A1S
100% Authentic
#47 in Monitors