Lg 22 Inch Led Ips Fhd (1920X1080) Monitor 22Mp400-B
Model: 29557 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
33.9
The LG 21.5” Full HD Display with AMD FreeSync™, Model # 22MP400-B has a native refresh rate of 75 Hz and a native resolution of 1920 x 1080.
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
HDMI Cable
Yes
Shipping Dimensions (WxHxD)
25.2" x 5.8" x 14.4"
Shipping Weight
7.9 lbs
With Stand (WxHxD)
20.1" x 15.5"x 7.5"
With Stand Weight
5.3 lbs
Without Stand (WxHxD)
20.1" x 11.9" x 2.3"
Without Stand Weight
4.6 lbs
D-Sub
Yes
HDMI
Aspect Ratio
16:9
Brightness
250cd (Typ.)/200cd (Min.)
Color Depth (Number of Colors)
167
Color Gamut (Typ.)
NTSC 72% (CIE1931)
Contrast Ratio
600:1 (Min.), 1000:1 (Typ.)
Display Type
VA
Pixel Pitch (mm)
0.24825 x 0.24825 mm
Refresh Rate
75hz
Resolution
1920 x 1080
Response Time (GTG)
5ms (GtG at Faster)
Screen Size
22"
Surface Treatment
Anti-Glare
Viewing Angle
178˚(R/L), 178˚(U/D)
DC Off (Max)
<0.3W
Input
100-240 Vac, 50/60 Hz
Power Consumption (Max.)
21 W
Power Consumption (Typ.)
18 W
Power Save/Sleep Mode (Max)
Less than 0.3W
Type
External Power
Speaker
Color Weakness Mode
Crosshair®
Dynamic Action Sync®
Flicker Safe
OnScreen Control (OSC)
Reader Mode
Smart Energy Saving
Super Resolution+
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mount Size (mm)
75 x 75 mm
Brand LG
Out of Stock
SAMSUNG 27" 1000R BEZEL-LESS CURVED MONITOR WITH SPEAKER LC27T550FDMXUE
Samsung
icon 100% Authentic
icon #21 in Monitors
icon 63 viewing now
icon 960+ sold recently
GAMEON 27 INCH GAMING MONITOR FHD 240HZ GOESP27240VA
Monitors
icon 100% Authentic
icon #46 in Monitors
icon 78 viewing now
icon 1585+ sold recently
ASUS 27" WIDE SCREEN LCD MONITOR VA27E
Monitors
0
icon 100% Authentic
icon #8 in Monitors
icon 18 viewing now
icon 1441+ sold recently
GameOn 24-Inch Gaming Monitor (FHD, 120Hz, HDMI 2.1, Model GOES24FHD120IPS) - High-Performance Display for Gamers
37.90 11% OFF
icon 100% Authentic
icon #35 in Monitors
icon 69 viewing now
KOORUI
KOORUI 27-INCH UHD 3840X2160 60HZ 5MS IPS PANEL BUSINESS MONITOR N07
72.90 4% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #48 in Monitors
icon 34 viewing now
Samsung
0
icon 100% Authentic
icon #32 in Monitors