LG 22-INCH 100HZ FULL HD MONITOR 22MR410-B
Enhance your productivity and gaming experience with the LG 22MR410-B 22″ Full HD Monitor.
We'll alert you the second it returns.
This monitor offers vibrant visuals and smooth performance, ideal for work and play.
Features:
The LG 22MR410-B 22" Full HD Monitor offers vibrant visuals, smooth performance, and advanced features to enhance both work productivity and gaming experience. Upgrade your setup today for improved efficiency and entertainment.
21.45" Full HD display
The 21.45-inch screen with Full HD (1920x1080) elevates work productivity through clear color.
*It supports up to 75Hz Refresh Rate connecting via D-sub.
*The images simulated to enhance feature understanding. It may differ from actual use.
*Above feature may vary depending on real use conditions that the user is using.
AMD FreeSync™
*Comparison of Mode 'OFF' (left image) and AMD FreeSync™.
Off
On
Black Stabilizer
*The feature may vary depending on the condition and the environment that the user is using.
*To download the latest OnScreen Control, click the Download button.
*The features may not function properly depending on the PC that the user is using.
Ergonomic design
This display has a slim bezel on three sides, and the monitor offering tilt adjustment.
Size [Inch]
21.45
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Color Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
100
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Display Position Adjustments
Tilt
Product name
PC Monitor
Year
Y23
OnScreen Control (LG Screen Manager)
YES
Size [Inch]
21.45
Size [cm]
54.5
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
VA
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch [mm]
Color Gamut (Min.)
sRGB 95% (CIE1931)
Color Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)
Response Time
5ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
100
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
Brightness (Min.) [cd/m²]
220
Brightness (Typ.) [cd/m²]
250
Flicker Safe
YES
Reader Mode
Color Weakness
Super Resolution+
AMD FreeSync™
FreeSync
Black Stabilizer
Dynamic Action Sync
Auto Input Switch
Smart Energy Saving
D-Sub (Max. Resolution at Hz)
1920 x 1080 at 75Hz
HDMI
YES(1ea)
Headphone out
3-pole (Sound Only)
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (Typ.)
20W
Power Consumption (Max.)
22W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
DC Output
24.7W (19V, 1.30A)
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mountable [mm]
100 x 100
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
491.9 x 378.1 x 200
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
491.9 x 284.3 x 50.5
Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]
567 x 372 x 128
Weight with Stand [kg]
2.46
Weight without Stand [kg]
2.05
Weight in Shipping [kg]
3.5
D-Sub
YES(1ea)
HDMI
Adapter
HDMI (Color/Length)
Black / 1.5m
Power Cord
Depend on Country
GAMEON
GAMEON DOMINATOR SERIES 27 INCH QHD 180HZ 0.5MS GAMING MONITOR WHITE GOAD27QHD180IPS
100% Authentic
#2 in Monitors
52 viewing now
1363+ sold recently
Monitors
AOC SIGNAGE DISPLAY 54.6 INCH MONITOR SPX552
100% Authentic
Only 1 left!
#11 in Monitors
39 viewing now
Monitors
AOC CURVED GAMING MONITOR 31.5 INCH 165HZ G3 SERIES C32G3E
100% Authentic
#16 in Monitors