Gameon 27 Inchgaming Monitor Fhd Flat 240Hz Black Go27Fhd240Va
Model: 26575 | SKU:
0 Customer Reviews
Recommended
89
4.9
99% Positive
Verified Authentic
100%
Trusted Local Hero
20+ Yrs
Customer Satisfaction
99%
Check Store Availability
Key Features:
  • Ultra-Fast 240Hz Refresh Rate: Enjoy the advantage of a 240Hz refresh rate for smooth, lag-free gaming experiences.
  • Display: FHD
  • Type: Flat Size: 27”
  • Panel type: VA
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 1ms
    GO27FHD240VA
    Display Panel Size (inch) : 27"
    Aspect Ratio : 16:9
    Display Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
    Backlight Type : Edge-lit LED
    Panel Type : VA
    Viewing Angle : 178(H)/178(V)
    Curvature : No
    Pixel Pitch : 0.3114×0.3114 (H×V) [81PPI]
    Resolution : FHD (1920x1080)
    Brightness (Typ.) : 300cd/㎡
    Contrast Ratio (Typ.) : 4000:1
    Display Colors : 16.7M
    Response Time : 1ms
    Refresh Rate : 240Hz
    HDR (High Dynamic Range) Support : Yes, HDR10
    Flicker-free : Yes
    Video Feature Color Gamut (CIE1931 / NTSC / sRGB) : 99% sRGB
    Game visual : STANDARD/GAME/MOVIE/TEXT/FPS/RTS/ECM
    SYNC Technology (VRR) : Gsync & Free Sync
    Low Blue Light : Yes
    I/O Ports DisplayPort (DP) : 1.4 x 2
    HDMI : 2.0 x 2
    VGA : NO
    3.5mm Headphone Jack (Output) : Yes
    Speaker : 2W 4R *2
    USB : NO
    Power Consumption Power Consumption : -
    Power Off Mode : -
    Power Range (V, A, Hz) : 100-240V 50/60Hz
    Type : Adapter 12V 5A
    Mechanical Design Tilt : Yes (-5∘~ 15∘)
    Swivel : NO
    Height Adjustment : NO
    VESA Wall Mounting : 100x100mm
    Dimensions (Esti.) With Stand (mm, W x H x D) : 615.1*188*457mm
    Without Stand (mm, W x H x D) : -
    Carton Box Dimension (mm, W x H x D) : 688*112*450mm
    Weight (Esti.) Net Weight with Stand (kg) : 4.5kg
    Net Weight without Stand (kg) : -
    Gross Weight (kg) : 6.5kg
    Accessories Power Cable(s) : Yes
    HDMI Cable(s) : Yes, HDMI2.0,UL 1.5m
    DP Cable(s) : DP1.2 (1.5M)
    User Manual : Yes
    Wall Mount Standoffs : No
Brand Gameon
Out of Stock
LG 24 INCH LED IPS MONITOR 24MP400-B
Monitors
0
39.80 15% OFF
icon 100% Authentic
icon #47 in Monitors
icon 17 viewing now
icon 1298+ sold recently
LG ULTRAFINE UHD IPS USB-C MONITOR 27UN880
Monitors
icon 100% Authentic
icon #35 in Monitors
icon 85 viewing now
icon 1142+ sold recently
SAMSUNG M8 32 INCH ULTRA HD FLAT MONITOR SPRING GREEN LS32BM80GUMXUE
Samsung
188.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon #16 in Monitors
icon 28 viewing now
icon 895+ sold recently
GAMEON ESSENTIAL 27 INCH QHD 120HZ 0.5MS FAST IPS GAMING MONITOR BLACK GOES27QHD120IPS
GAMEON
icon 100% Authentic
icon #19 in Monitors
icon 71 viewing now
icon 584+ sold recently
AOC 27 INCH GAMING CURVED MONITOR PD27
0
234.90 3% OFF
icon 100% Authentic
icon Only 1 left!
icon #15 in Monitors
icon 67 viewing now
LG 32 INCH ULTRAGEAR FULL HD 180HZ 1MS AMD FREESYNC HDR10 1000R CURVED GAMING MONITOR 32GS60QC
114.90 13% OFF
icon 100% Authentic
icon #40 in Monitors